– Chce pozbyć się tej oponki❌
– Mój brzuch wyglada jak balon🎈
– Ciagle mam wzdęcia 😫

Znajome ❓🤔

Temat płaskie brzucha przewija się u mnie bardzo często. Kiedy podczas konsultacji żywieniowej pytam: – „Jaki jest Twój cel” często słyszę – „Chce schudnąć z brzucha”

Czy istnieje uniwersalna dieta na płaski brzuch? I tak i nie…
Istnieją ogólne zalecenia, które u większości osób mogą pomoc w walce z nadmierna tkanka tłuszczowa czy wzdęciami. Jednak są sytuacje, w których problem może być bardziej złożony. Najważniejsze to znaleźć przyczynę problemu!

Jakie czynniki maja wpływ na wygląd naszego brzucha? O tym w dzisiejszym poście.

Kilka ważnych czynników, mających wpływ na wygląd i kształt brzucha:

  • Nadmierna tkanka tłuszczowa (dieta bogata w żywność przetworzoną, nadwyżka kaloryczna, zbyt mała ilość ruchu). Predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej okołonarządowej (tzw. wisceralej) zwiększa występowanie Insulinooporności, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, PCOS (nadmiar androgenów, czyli hormonów płciowych męskich).
  • Zaburzona mikroflora i praca jelit (z powodu m.in antybiotykoterapii, chorób powodujących stany zapalne czy błędów żywieniowych)
  • Nieregularne posiłki (podjadanie może powodować, że jelita nie nadążają „przerabiać” pokarmu, przez co ich praca jest spowolniona. Zbyt obfite i cieżkostrawne posiłki również będą spowalniać ich perystaltykę).
  • Dieta uboga w błonnik (czyli roduktów z pełnego ziarna, świeżych warzyw i owoców)
  • Brak ruchu, siedzący tryb życia (kolejny kluczowy aspekt, mający wpływ na pracę jelit)
  • Nawadnianie (zbyt mała ilość płynów + dieta uboga w błonnik = dłuższe zaleganie pokarmu w jelitach)

Co możesz zrobić już teraz?

  • ZAPAMIĘTAJ! Nie da się schudnąć z jednej, wybranej partii ciała! Aby wysmuklić daną partię ciała, niezbędny jest deficyt kaloryczny (kolejny post będzie o obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego) i redukcja masy ciała
  • Koniecznie zadbaj o regularność posiłków – NIE PODJADAJ. Podjadanie (nawet żucie gumy) będzie obciążało układ pokarmowy (m.in dłuższe zaleganie treści pokarmowej w jelitach).
  • Unikaj przejadania się – wiele osób ma problem z jedzeniem dużych objętościowo posiłków. Przyczyną może być np. brak czasu (chociaż z tym można walczyć, zmieniając swoje nawyki żywieniowe) ale również kwestie psychologiczne. Zaburzenia odżywiania mają różną postać. Jedną z nich może być kompulsywne objadanie się (aż do „bólu”). W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do specjalisty (najskuteczniejsza będzie terapia psychologiczna oraz dietetyczna)

MMC – miotełka dla jelit:

Uporczywe i długo utrzymujące się problemy ze strony jelit (wzdęcia, gazy, zaparcia, biegunki, przelewanie), mogą być objawem zespołu przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO, którego przyczyną jest zaburzenie wędrującego kompleksu elektrycznego MMC).

Poza czynnikami żywieniowymi, wpływ na zaburzenie MMC mają również: stres, problemy ze snem (zbyt mała ilość snu lub słaba jakość snu), brak aktywności fizycznej.

Jest to problem, który wymaga szerszej diagnostyki, ale to co możesz zrobić dla siebie już teraz to:

  • dbać o sen
  • ruszać się
  • nie podjadaj
  • jedź posiłki co 3-3,5h

Brzuszki na płaski brzuch?

Jak już wcześniej wspomniałam, nie da się zredukować tkanki tłuszczowej z jednej, wybranej partii ciała. Aktywność fizyczna powinna być dobrana indywidualnie, do Twojego stanu zdrowia, kondycji, celów i preferencji. Musisz wybrać taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że będziesz wykonywać ją systematycznie, dzięki czemu zobaczysz efekty 🙂

Ćwiczenia dedykowane mięśnią brzucha, np. plank, spięcia, dead bag itp., mają za zadanie wzmocnić mięsnie głębokie. Mocne mięśnie brzucha to podstawa dla zdrowego kręgosłupa oraz prawidłowej postawy, dlatego warto o nie dbać.

Podsumowanie:

Nie da się schudnąć tylko z jednej partii ciała. Nie ma również jednej, uniwersalnej metoda na płaski brzuch. Jego wygląd może zmieniać się w ciągu dnia i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak „oponka” zaczyna przeszkadzać Ci w codziennym funkcjonowaniu, masz podwyższony poziom tkanki tłuszczowej wisceralnej a dodatkowo towarzyszą Ci dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy uważnie przyjrzeć się swojej diecie, aktywności w ciągu dnia, zastanowić się czy aby na pewno mamy wystarczającą ilość snu? Dbając o takie podstawy możemy spodziewać się oczekiwanych efektów 🙂

Daj znać, czy ten post był dla Ciebie pomocny ? 🙂